В рамките на младежката инициатива „Избор винаги има – младите гласуват за Европейски парламент 2014” се проведе анкетно проучване сред 221 плевенски момичета и момчета, навършили пълнолетие и имащи право за първи път да гласуват на предстоящия евро вот на 25 май.
Какво показват резултатите?
Младите имат сравнително добри познания за Европейския парламент и Европейския съюз, източник на които са медии, интернет и училището.
Според 46 % от анкетираните, за българските граждани има реални ползи от членството ни в ЕС, а в частност ползите за младите са най-високо оценени като възможността за образование в европейски университети ( 37 %) и достъпа до европейския трудов пазар ( 34 %).
Провокирани от въпрос, дали биха се съгласили, че младите хора трябва да са по-активни европейци и те да имат по-решаваща роля за случващото се в ЕС, 86 % от тях категорично приемат тезата.
През м. февруари 2014, когато бе проведено проучването, една 12 % от младежите не знаеха за предстоящите евро избори.
Относно нагласата към упражняване на право на глас на 25 май, 63 % от анкетираните заявяват че ще гласуват, за сметка на 13 %, които не желаят да направят това, а за 24 % от младите ситуацията е „не съм решил”. Колебанието си или отказът от гласуване, анкетираните мотивират почти поравно с факта, че не виждат смисъл от това ( 45%) и с незнанието си кой политически играч да изберат ( 43%).
Избралите да гласуват, посочват, че ще изберат за кого да дадат гласа, като следят предизборната кампания (49 %) - логичен отговор с оглед на факта, че болшинството млади хора все още нямат изградена политическа ориентация, което пък определя и високия процент млади избиратели – 28 % все още не знаещи точно за кой участник в изборите ще дадат гласа си, а 19 % ще се доверят за това на познати или семейството.